Mint a Testszobrász kezeléssorozat egyik kiegészítője
Napjainkban a jóga sok millió ember edzésprogramjának széles körben elterjedt alapköve. A jógát a rugalmasság javításának, a stressz csökkentésének, a testtartás kiegyensúlyozásának, valamint a mentális és érzelmi egyensúly megteremtésének egyik módjaként tartják számon. A jóga gyakorlását a mai nyugati kultúra számos modern betegségére csodaszerként hirdeti.
Mogyorósy Krisztina jóga és pilates instruktor
A 20. század közepén fejlődésnek indult, és manapság is jógaként nevezett testi gyakorlás és 'ászanázás' azonban már kevésbé hasonlít annak többezer éves eredeti formájához.
Az aszana gyakorlásokban gyakran megjelenő mozgásmintázat a test szöveteinek aktív és passzív nyújtása, a statikus, kitartott pozíciók és egyensúlyi helyzetek gyakorlása.
Ezen gyakorlatoknak a rendszeres ismétlése fejlesztően hathat többek között szövetek nyúltságára, izometrikus izomerőnkre, mentális állapotunkra, belső figyelmünkre.
Vannak azonban olyan funkcióink, amik nemhogy nem fejlődnek ebben a mozgásformában, de akár hátráltathatják, gyengíthetik is bizonyos mozgásminőségünket. Legyen szó a testhelyzet-érzékelésünkről (propriocepció), ebből kifolyólag az egyensúlyozó képességünkre, vagy kötőszöveteink energiatároló képességére, melynek robbanékonyságunkat, adaptációs készségeinket köszönhetjük.
Kisgyerekkori gerincferdülésem kapcsán fiatal korom óta életem részét képezték a különböző mozgásfejlesztő terápiák és ezt a múltamat előnyömmé kovácsolva számos mozgást gyakoroltam komolyabban. Ilyen volt a jóga is.Hosszú ideig képezte az életem részét a rendszeres gyakorlás. Hosszú távon éreztem ugyan, hogy mobilitásom fejlődik, de a várt korrekciós és stabilizációs céljaim felé nem közeledtem. Hipermobilitásom egyre nőtt és időről-időre ficamok és szalagszakadások rehabilitációi váltották egymást az életemben. Ekkor még nem tudtam, mit nem csinálok jól.
Testszobrász képzésem első félévében ismerkedtem meg a Strukturális jóga módszerével.
Munkám során rendszeresen keresem azokat a potenciális kollegákat, akik profi szakmai munkájukkal kiegészíthetik mindenkori vendégeim testi és szellemi fejlődését.
Felkerestem Mogyorósy Krisztina jóga- és pilates oktatót, hogy volna-e kedve teamként dolgozni bizonyos esetekkel, mozgástanítással, mozgásfejlesztéssel kiegészíteni az általam végzett kötőszöveti munka folyamatait.
A vele való beszélgetések kapcsán világos lett számomra, a precízen kidolgozott 12 alkalomból álló Strukturális Jóga széria milyen eredményesen egészítheti ki a Testszobrászat 12-es széria kezeléseit.
Mogyorósy Krisztina jóga és pilates instruktor
Hajtott a kíváncsiság és egyéni folyamatba kezdtem nála.
Jóga alkalmain - melyek a kezelésekkel egyetemben két órát öleltek fel - ugyan abban a rendben haladtunk, mint magukon a Testszobrász kezeléseken. Minden alkalommal egy-egy fascialáncot helyeztünk mozgásunk fókuszába.
A Testszobrászat alapjául elsődlegesen Ida Rolf testkezeléseinek menete szolgál. Ő , mint az első Strukturális Integrátor, szintén tudatos rendben gondolkodott a fasciavonalakról. Tanítványa Thomas W. Myers pedig megalkotta az Anatomy Trains rendszerét, melyben megnevezi a 12 myofasciális vonalat.
Krisztivel az egyik héten felvett Elülső felszíni vonal (Superficial Front Line) kezelésemet követően ugyan ezen láncolat struktúráinak érzékelése, tudatosítása és fejlesztése volt figyelmünk középpontjában.
Az órák részét képezték a vonalak először részenkénti majd a teljes struktúra elméleti és tapasztalati megismerése. Minden alkalommal megvizsgáltuk egy láncolat mozgathatóságának képességét, esetleges akadályait, kontroll alá helyzetük a teljes láncolat összehúzódását, majd teljes megnyúlását is. Mindezt a vonalra jellemző jógapózok lassú, precíz felépítésével, a kompenzációk kikorrigálásával, és végül a testhelyzetek tökéletesítésével.
Krisztitől többek között megtanulhattam azt is, hogy nyújtásaim során, ízületeim mozgásszabadságát csak addig engedjem nyílni, amíg azt izomerőből, kontrolláltan vissza tudom hozni kontrakcióba, rövidülésbe is. Amikor a mozgáspálya végén az ízületet nem vagyok képes aktív izommunkával alaphelyzetbe visszahelyezni, indokolatlan túlnyújtásba kényszerítem a testrészt, gátolva ezzel a stabilizáló funkciókat. A jógának egy egészen új testre gyakorolt minőségét kezdtem felfedezni.
Ahogy haladtunk előre a Testszobrász szériában és egyre több szenzoros információm lett a testemről, úgy lett egyre több mozgásos tapasztalatom is a strukturális fejlesztő jógán keresztül.
Külön élmény volt számomra, hogy amennyire csak megvalósítható, a folyamat a mozgásfejlődési szakaszokat szintúgy követni szándékozott, ahogy maga a Testszobrászat is.
Amíg az Elülső (Superficial Front Line) és Hátulsó (Superficial Back Line) vonal tudatosításának testhelyzeteit többnyire még fekvő pozíciók alkották, az Oldalsó, vagy Laterális vonal (Lateral Line) bevezette az idegrendszerünknek ismeretlenebb, egyensúlyi, ülő és álló testhelyzeteket, a Mély vonalas munka az álló helyzetek tökéletesítését, a medence alátámasztásának tudatosítását, a talp boltozatainak egész testen keresztüli aktiválását, s így fejlesztését, majd a légzés kiteljesítését foglalta magában.
Minden fokozatosan, a finom belső figyelemmel kialakított ismeret önmagában félkarú óriás lett volna, ha a folyamat nem zárult volna a testemben megtapasztalt motoros élmények integrációjával.
Az integrációs alkalmak lehetőséget adnak, a tanultak dinamikus mozgás közbeni alkalmazására. Itt már nem csupán az egyes pozíciók tudatos figyelemmel kísért fenntartása a cél. Egyik pozícióból a másikba átkerülés közben kontroll alatt tartani és figyelemmel kísérni a láncok mozgását, a légzést és az elmét, egészen extatikus belső utazást válthat ki az érzékelésre nyitottaknak.
A Mély vonal (Deep Front Line) egészének légzésen keresztüli pulzálása, a felszín folyamatos, összehangolt mozgása, egyensúlyozás és reagálás a talaj húzó és megtartó erejére... Ezt hívja a Strukturális Jóga Flow-nak.
A széria utolsó harmadában a jógainstruktor szándékai közé tartozik az egyéni mozgássorozat betanítása és felkészítése arra, hogy a gyakorló a folyamat végeztével képes lehessen az önálló, fókuszált mozgásra, további önálló fejlődésre.
Ezen intenzív, közel fél éves folyamat alapján úgy hiszem, a Tesztszobrászat kötőszöveti munkájának szenzoros tapasztalati élményébe, gyönyörűen simul bele a Strukturális Jóga módszere. A frissen megtapasztalt, - akár érzelmi hatást is kiváltó - érintések után, ez a folyamat lehetőséget adhat, hogy megismerjük, hogyan is vagyunk képesek kapcsolódni felszínibb, vagy mélyebb rétegeinkhez. Részeinkhez, melyek szorosan hozzánk tartoznak, de valami oknál fogva már régen, vagy akár még sosem éltük át, milyen is kapcsolódni velük. Megtapasztalhatjuk, milyen, amikor finom szándékkal vezérelve visszavesszük felettük az irányítást, vagy akár életünkben most először életre keltjük őket magunkban.
Skribek Anikó 2024
Hogyha felkeltette érdeklődésed a módszer, Krisztina csoportos óráiról itt találsz további információt: https://testszobrasz.hu/strukturalis-joga/
Comments